72 saat süre verildi

RTÜK, Vole Platformuna İzinsiz Yayın Uyarısında Bulundu ve 72 Saat Süre Verdi

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), mobil uygulama aracılığıyla izinsiz yayın yaptığı belirlenen Vole platformuna karşı önlem aldı. Futbol yorumcusu Serdar Ali Çelikler'in Galatasaray-Antalyaspor maçındaki hakem açıklamaları nedeniyle gündeme gelen Vole'ye, hakaret içerikli yayınları denetlemesi ve lisans başvurusu için 72 saat süre tanıdı. RTÜK, eğer Vole başvuru yapmazsa erişim engeli uygulanacağını açıkladı.

İstanbul, [27.02.2024Tarih]

Spor yayınlarında yapılan hakaret içerikli açıklamalar üzerine RTÜK, Vole platformunun mobil uygulama üzerinden izinsiz yayın yaptığını tespit etti. Platformun, Türkiye rekorunu kıracak büyüklükte bir teklif gelmediği sürece genç yetenek Semih Kılıçsoy'u göndermeme kararı alan Beşiktaş'ın futbolcusu Semih Kılıçsoy'u hedef alan açıklamalara karşı da RTÜK müdahale etti.

RTÜK, yaptığı açıklamada Vole'nin lisans alması gerektiğini belirtirken, platforma lisans müracaatında bulunması için 72 saat süre tanıdı. Eğer Vole, belirtilen süre içinde başvuru yapmazsa RTÜK, erişim engeli için mahkeme süreçlerini başlatacağını ifade etti. Ayrıca, RTÜK Başkanı Ebübekir Şahin, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, her türlü hakaret içeren yayına karşı olduklarını belirterek TFF ve Galatasaray'ı etiketledi.

TRENDYOL SPONSORLUKTAN ÇEKİLDİ


Programın sponsoru Trendyol, bir açıklama yayınlayarak, Vole kanalıyla işbirliğini sonlandırdığını duyurdu. Trendyol açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Sporda saygı ve centilmenlik değerlerine bağlı kalmak, Trendyol olarak işbirliklerimizin temel prensibidir. Bu çerçevede, bir dijital spor kanalında sarf edildiğine üzülerek tanık olduğumuz ifadeler, kesinlikle tasvip edilemez. İlgili kanal ile olan iş birliğimizi sonlandırmış bulunmaktayız. Saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız."


RTÜK 72 SAAT SÜRE VERDİ


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), mobil uygulama üzerinden yayın yapan kuruluşların RTÜK’ten lisans almaları gerektiğini vurgulayarak, sosyal medya platformlarından yayın yapan VOLE’nin izinsiz yayın yaptığını belirterek 72 saat süre verildiğini açıkladı.


RTÜK tarafından yapılan yazılı açıklamada, Galatasaray-Antalyaspor maçı sonrası spor yayını yapan bazı mecralarda gerek kulüpleri gerekse hakemi hedef alan açıklamalar ve hakaretler üzerine gerekli ön incelemelerin yapıldığı kaydedilerek, bu tür yayınların denetimi hususunda Youtube ile görüşmelerin devam ettiği belirtildi.


RTÜK yönetiminin ilgili yayından dolayı Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi ile görüştüğünü bildirilen açıklamada, “TFF Başkanımız da benzer yayınlar konusunda oldukça hassas ve duyarlıdır. Gelecek dönemde olası hukuki düzenlemelerin ardından sosyal medya mecralarının RTÜK’ün denetim süreçlerimize tabi olması beklenmektedir. Öte yandan ilgili içeriğin yayınlandığı “VOLE” isimli platformun mobil cihaz uygulamasının bulunduğu, bu mecra üzerinden kataloglar halinde isteğe bağlı internet yayıncılığı yaptığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Mobil uygulama üzerinden yayın yapan kuruluşların RTÜK’ten lisans almalarının zorunlu olduğunun kaydedildiği açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi ile İzin ve Tahsisler Dairesinin teknik çalışmalarının ardından mobil uygulama üzerinden izinsiz yayın yapan ‘VOLE’, lisans alması yönünde uyarılacak ve kuruluşa 72 saat süre verilerek müracaat etmesi beklenecektir. Gereken süre içinde lisans başvurusu yapılmaması halinde ise, platforma erişim engeli için mahkeme süreçleri başlatılacaktır.”
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI