Adem Bora Beşiktaş'ta

Beşiktaş basketbolda önemli bir transfere imza atıyor.

Kartalhaber.com özel haberi... 

Türk basketbolunun en büyük potansiyellerinden olarak görülen Adem Bona Beşiktaş ile anlaşmaya vardı. 

Beşiktaş basketbolda önemli bir alarak nümüzdeki 3 yıl boyunca sadece 3 yabancı oyuncu ile oynama kararı alırken Nijerya asıllı 16 yaşındaki Adem Bora'yı transfer ediyor. 

Siyah-Beyazlı kulüp basketbolda genç oyuncuları yetiştirmek için harekete geçti. Basketboldan sorumlu yönetici Umut Şenol, kartalhaber'e yaptığı açıklamada, ''Beşiktaş basketbolda artık tüketen değil, üreten bir yapıya bürünecek. camia olarak yepyeni bir dönemi başlatmanın heyecanı içindeyiz. Sayın başkanımız da bu konuda bizleri maddi ve manevi olarak bize destek oluyor.  Yeni sezonda taraftarlarımız bambaşka bir basketbol takımı izleyecek'' dedi. 


Kim Bu Adem Bora? 
Nijerya'da doğdu, Beşiktaşlı Oldu

İki yıl önce Sırbistan’da düzenlenen 16 Yaş Altı (U16) Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda Türkiye, Hırvatistan ve İspanya’nın ardından üçüncü olurken  Takım fotoğrafına bakınca hemen dikkat çeken tek bir oyuncumuz vardı. 2.06’lık boyu ile Afrikalı yeni yıldızımız Adem Bona. 15 yaşındaki küçük yıldızın gelişimi böyle devam ederse Türk basketbolunun uzun sorununa çare olacak isimler arasında gösteriliyor.

Toprak sahada basket
Ikechukwu Stanley Okoro, 2003’te Nijerya’nın ikinci büyük kenti Lagos’ta doğdu. Doğmadan 3 ay önce gıda zehirlenmesi yaşayan babası hayatını kaybetti. ‘Ike’ diye anılan Adem, beş kardeşin en küçüğüydü. Yetim büyüyen Adem, okul için 8 saatlik uzaklıkta başka bir şehre gidiyordu. Tatillerde geldiği Lagos’ta ise toprak ve beton zeminli, pota yerine demir çember bulunan sahalarda basketbol oynuyordu.
Türkay Hoca Kuveyt’te buldu
Kuveyt ve Katar gibi ülkelerde koçluk yapan altyapının önemli ismi ve Türk basketbolunun gizli kahramanlarından Türkay Çakıroğlu, bir arkadaşının ısrarıyla Ike’ın videolarını izledi. Nijeryalı çocuğun çok yetenekli olduğu ortadaydı. Hemen İstanbul Basket’in antrenörü Nevzat Özdemir’le bağlantı kuruldu. Ike, 3 Nisan 2017’de annesi, amcası ve menajeri ve onun oğluyla Türkiye’ye geldi. Bir haftalık denemede çok beğenildi. Herkes döndükten bir süre sonra Ike’ın annesi de uzun uğraşlar sonucu Türkiye’ye getirildi.

“Wilbekin’in şansı Adem oldu”
Türkiye’ye gelişinin ikinci haftasında milli takım antrenörleri tarafından antrenmana davet edildi ve yine çok beğenildi. Ardından vatandaşlık işlemleri başlatıldı. Ike ile milli takıma çağırılan Darüşşafaka’nın oyuncusu ABD’li Scottie Wilbekin’in dosyası aynı anda işleme alındı. Nevzat Özdemir, “Wilbekin’in şansı Ike oldu. Çünkü biz dosyayı çok ısrarla takip ettik. Ike’ın dosyası ile Wilbekin’in işlemleri birlikte yürüdü. 1.5 aylık yıpratıcı bir süreçte iki isim de Türk vatandaşlığına geçti, Ike’ın yeni adı Adem Bona oldu.”
Sabah vatandaş oldu, öğlen milli maça çıktı
Antrenörü Nevzat Özdemir, “Adem Bona sabah Türk vatandaşı oldu, öğleden sonra Makedonya’ya karşı milli takımda oynadı” diyor.

Bir yılda 7 cm uzadı
Adem Bona Türkiye’ye geldiğinde 1.99 cm boyundaydı. Bir yıllık süreçte 7 santim uzayarak 2.06 cm’ye ulaştı. Koçları boyunun 2.08 ile 2.10 cm arasında bir yere oturmasını bekliyor.

Blok canavarı
Koçları Nevzat Öztürk ve Türkay Çakıroğlu, “Adem uzun ama pivot değil. Çünkü bire birde çok iyi ve harika şutları var. Atletik özellikleri ve savunması düzeyde. Asla pes etmiyor. Karakteri çok iyi. Hemşehrisi Ekpe Udoh gibi blok zamanlaması muhteşem. En önemli özelliği çok çalışkan ve anlatılan her şeyi hemen kapıyor” diyorlar.EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun