Arat Yönetimi, Beşiktaş'ın mallarını satacak iddiası!

Korkunç şüphe! Beşiktaş tüzük tadil kongresinde asıl hedef Beşiktaş'ın gayrimenkullarının satışının önünü açmak!

Beşiktaş'ta yapılacak genel kurul toplantısında tüzüğe eklenmek istenen bir madde yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Özellikle yönetimde hali hazırda olan gayrimenkul yatırım ortaklığı yetkisinin genel kurulun yetki ve görevleri arasına da eklenmek istenmesi soru işaretlerine yol açtı.

Bu madde çok konuşulur: Beşiktaş'ta 'beyaz yaka' krizi

Beşiktaş'ta yapılacak olan tüzük tadili genel kurul toplantısı yeni bir tartışmaya gebe. Kulübün tüzüğünün 5. maddesinde amaçlar ve faaliyetler başlığı altında, hali hazırda “Ticari şirketler, iktisadi işletmeler, yatırım ortaklıkları ve vakıflar, yardımlaşma ve dayanışma kurumları kurar veya kurulmuş ticari şirketler, yatırım ortaklıkları ve vakıflara katılır. Kurulmuş veya kurulacak olan ortaklık hisselerini halka arz yoluyla değerlendirir.” ifadesi yer alıyor.

Bu maddede yatırım ortaklıkları ifadesi olmasına rağmen, yeni tüzük taslağında, genel kurulun görev ve yetkileri başlığı altında, “Taşınmaz mallarla ilgili Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurulması hususunda yönetim kuruluna yetki vermek.” şeklinde bir madde eyer alması kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Kulüp içinde yönetime muhalif isimler, gayrimenkul yatırım ortaklığı için genel kuruldan yetki alınmasına gerek olmadığı, bu durumun riskli ve suistimale açık bir yönü olduğu görüşünde birleşti.

“SUİSTİMALE AÇIK”

Odatv’ye konuşan bir kulüp üyesi konuyla ilgili, “Genel kurulun yetki ve görevleri arasına gayrimenkul yatırım ortaklığı ile ilgili bir madde koymak, mevcuttaki beşinci maddeye aykırılık teşkil eder çünkü yönetim kurulunun zaten böyle bir yetkisi var. Dolayısıyla burada yapılmak istenen şu olabilir. Bu madde eklenirse ileride bir gayrimenkul ortaklığı yapabilmek için genel kurula bu sorulduğunda, genel kurul da mevcut yönetime ‘Gayrimenkul yatırım ortaklığı yapmanıza izin veriyoruz’ şeklinde yetki verirse, o esnada yönetimde bulunan isimler, ortaklıktan dolayı ortaya çıkması olası zararlarla ilgili ‘Biz yetkiyi genel kuruldan aldık. Dolayısıyla buradaki zararın ortaya çıkmasında biz münferit sorumlu değiliz.’ diyebilirler." dedi.


"BU ZATEN VAR"


Bunu görevdeki her yönetimin yapabileceğinin altını çizen kulüp üyesi, "Kulübün amaçları başlığı altında yönetim kuruluna zaten verilmiş olan bir yetkiyi neden tekrar genel kurulun yetki ve sorumluluklarına ekliyorsun ki. Buna gerek yok. Tüzük kendiyle çelişir." şeklinde konuştu.


Yönetim kurulunun gayrimenkul yatırım ortaklığı yapabilmesinde herhangi bir engel olmadığını belirten kulüp üyesi, “Bu, genel kurula sormadan da yapılabilir çünkü kulübün amaçlarının içerisinde belirtilmiş bu zaten.” ifadelerini kullandı.


"BEŞİKTAŞ'IN MÜLKLERİNİ SATACAKLAR"


Odatv'ye konuşan Beşiktaş üyesi, bu kararın altında yatan gerekçeyi şu sözlerle yorumlayarak, çok konuşulacak bir iddiada bulundu: "Hasan Arat yönetiminde para yok. Yönetime 'beyaz yakalı' isimler alındı. Kimseden para çıkmıyor. Beşiktaş’ın mülklerini satıp borç ödeyecekler."


İTİRAZ GELDİ: "DOĞRU BİR DEĞİŞİKLİK"


Öte yandan bir grup Beşiktaşlı da bu madde ile birlikte genel kurula sormadan mal satılmasının önüne geçileceğini savunarak, gelen yönetimlerin "kafasına göre" hareket etmesini engelleyeceği görüşünde birleşti ve "Doğru bir tüzük değişikliği" yorumlarında bulundu.


Oğuz Ok - Odatv.com

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI