Beşiktaş'tan Kural Hatası Başvurusu

Beşiktaş Başantrenörü Ahmet Kandemir, ING Bastetbol Süper Ligi'nde TOFAŞ'a 89-86 yenildikleri karşılaşmada kural hatası yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Basketbol Federasyonuna (TBF) itirazda bulunduklarını belirtti.

Beşiktaş Başantrenörü Ahmet Kandemir, ING Bastetbol Süper Ligi'nde TOFAŞ'a 89-86 yenildikleri karşılaşmada kural hatası yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Basketbol Federasyonuna (TBF) itirazda bulunduklarını belirtti.

Kandemir, karşılaşmanın ardından yaptığı açıklamada, şu açıklamayı yaptı; "İki sayı gerideyken kullanmış olduğumuz ve basketle sonuçlanan üç sayılık atış kurallara göre geçerli sayılmalıdır. Hakemin basketle sonuçlanan atışın üç sayılık mı, iki sayılık mı olduğunu kontrol etme hakkı vardır. Onun dışındaki etkenleri inceleme hakkı yoktur. Hakem yanlış bir karar vermiştir. Federasyonun bu yanlışı ortadan kaldıracağını düşünüyorum. Maçın sonucuna yönelik resmi itirazımızı yaptık. Bu genç takımın mücadelesinin, alın terinin, haklı galibiyetinin hakem kararıyla elinden alınmasına izin vermeyiz." 

ING Basketbol Süper Ligi 24. hafta karşılaşmasında Beşiktaş, TOFAŞ'a 89-86 mağlup oldu.

Karşılaşmaya pota altında Alperen Şengün ve Ercan Osmani'nin etkili oyunuyla başlayan Beşiktaş Icrypex'e karşılık verilemeyince, 5. dakika konuk ekibin 13-5 üstünlüğüyle geçildi. Bu çeyrekte daha kontrollü oynayan ve hakim bir görüntü sergileyen siyah-beyazlı ekip, periyotu 22-16 önde tamamladı.

İkinci çeyrekte oyuna ağırlığını koyan TOFAŞ, Zubcic'in etkili performansıyla 14-0'lık seri yakaladı ve 14. dakikada 30-24 üstünlük yakaladı. Beşiktaş'ın baskı çabasını Zubcic'in 3 sayılık basketleriyle kıran ev sahibi ekip, Purcell ve Simmons'un da skor katkısıyla 18. dakikada 9-0'lık bir seri daha yakaladı (42-33) ve devreyi 46-38 önde kapattı.

Üçüncü periyoda Simmons'un turnikesiyle başlayan TOFAŞ, farkı çift hanelere (48-38) yükseltti. Savunmada rakibi karşısında etkili bir oyun sergileyen ev sahibi ekip, kenardan gelen Batın Tuna ve Alihan Demir gibi oyunculardan da ekstra katkı alarak final periyoduna 67-60 üstün girdi.

Son periyot çekişmeye sahne oldu. Şehmus Hazer ve Alperen Şengün ikilisinin set hücumlarıyla skor üreten Beşiktaş'a Phillip ve Zubcic ile karşılık veren TOFAŞ, 34. dakikada 76-73'lük skorla üstünlüğünü korudu. Şehmus Hazer'in hücumdaki enerjisini iyi kullanan siyah-beyazlı ekip, 36. dakikada skoru lehine çevirdi: 76-77. Karşılıklı basketlerle devam eden çeyreğin son dakikasına 86-83 Beşiktaş'ın üstünlüğüyle girildi. Bitime 28 saniye kala TOFAŞ, Berk Uğurlu'yla 3 sayılık isabet buldu ve skor 86-86 eşitlendi. Maçın son 4 saniyesinde Beşiktaş Icrypex'in yaptığı faul sonrasında çizgiye giden TOFAŞ, Zubcic'in başarılı atışlarıyla skoru 88-86'ya getirdi. Alınan molanın ardından parkeye dönen Beşiktaş Icrypex, Ercan Osmani'den son saniyede üçlük bulsa da pozisyonu tekrar izleyen hakem heyeti, çizgiye basıldığı gerekçesiyle sayıyı iptal etti. Çizgiden 2 saniye kala tekrar oyunu başlatan ev sahibi ekip, yapılan faul sonrası Christon'un tek isabetiyle maçı 89-86 kazandı.

Salon: TOFAŞ

Hakemler: Emin Moğulkoç, Semih Vural, Polat Parlak

TOFAŞ: Purcell 12, Zubcic 26, Berk Uğurlu 6, Simmons 6, Phillip 20, Christon 9, Batın Tuna 2, Alihan Demir 5, Muhsin Yaşar 3

Beşiktaş Icrypex: Şehmus Hazer 18, Blackmon 15, Ercan Osmani 17, Johnson 4, Alperen Şengün 25, Mehmet Yağmur, Furkan Haltalı, Egehan Arna, Berry 7

1. Periyot: 16-22

Devre: 46-38

3. Periyot: 67-60

5 faulle çıkan: 34.12 Muhsin Yaşar (TOFAŞ)

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun

Kişisel verileriniz Şirketimiz tarafından farklı kanallar veya ilgili mevzuat kapsamında kamu veri tabanları üzerinden ve farklı hukuki sebeplere dayanarak; sunduğumuz ürün ile hizmetleri sağlamak, geliştirmek ve ticari faaliyetlerimizi yürütmek amacıyla toplanmaktadır.

KABUL EDİYORUM ÇEREZ POLİTİKASI