Büyüklüğüne İnanmayan Beşiktaş Divan Kurulu!

Bu aralar sıkça ‘SENATO’ diye anmaktan keyif aldığım, BJK DİVAN Kuruluna ders çalışıyorum. Müthiş bir ‘Var Oluş’ hikâyesi var... Hakan Öncül'ün köşe yazısı

Bu aralar sıkça ‘SENATO’ diye anmaktan keyif aldığım, BJK DİVAN Kuruluna ders çalışıyorum. Müthiş bir ‘Var Oluş’ hikâyesi var.

Yıl 1959… Beşiktaş Kulübü çalkantılı bir dönemden geçiyor. Gerek yönetim, gerek genel kurulun yasalar ve usulüne uygun yapılıp yapılmaması gibi iddialar ayyuka çıkmış durumda. Beşiktaş'a gönül vermiş üyeler meşru ve yasal yollara başvurarak, Genel Kurul yapılmasını talep ediyor.

5 KARTAL ve MERHABA SENATO

1960 Yılına kadar, Beşiktaş’ta Divan Kurulu mevcut değil. Kulüp idaresinde gerek duyulan hal ve zamanlarda, ihtiyaç duyulan boşluğu doldurabilecek etkili bir organ yok. İşte tam böyle buhranlı bir dönemde, 5 Kara Kartal sevdalısı kulübe başvurarak, BJK SENATOSUNUN kurulmasını talep eder.

Sağduyu ve Beşiktaş sevgisi kazanır. Yeniden olağan üstü genel kurulun yapılması temin edilir. Artık eski yönetim değişmiş ve camia, Demokratik bir seçimle yeni yönetime teslim edilmiştir. Gümüşsuyu İTÜ salonunda yapılan bu kongrede, tüzük değişikliği yapılarak ilk defa BJK DİVAN KURULU oluşturulmuştur.

1960 Yılı BJK Tüzüğü Hükmüne Göre; MADDE 13 / Kulübün Organları Sırasıyla

A- Umumi Heyet (Kongre)

B- Divan Heyeti

C- İdare Heyeti

D- Murakipler Heyeti diye sıralanmıştır. (Kaynak Beşiktaş Divan Kurulu Albümü)

Değerli Büyüklerim ve Sayın Üyeler;

Beşiktaş Divan Kurulu, yıllar yılı kulüp yönetimlerinde tecrübe ve birikimleriyle denge unsuru olmuştur. Rahmetli Onursal Başkan Süleyman SEBA’dan sonra idareyi ele alan tüm yönetimler, kendilerine idare ortağı istemediklerinden dolayı Beşiktaş'ın Senatosunu her daim itibarsızlaştırma yoluna gittiler. Üyelerin sessizliği ve tepkisizliği de, maalesef bu yok etme projesinde büyük rol oynadı.

O kadar ileri gidildi ki; BJK ve TÜRK spor tarihinde ilk kez yaşanan ayak oyunları ile hayatının 55 yılını Siyah-Beyazlı camiaya adamış dönemin BJK DİVAN KURULU BAŞKANI YALÇIN KARADENİZ’i uydurma cezalar, davalar ve itibarsızlaştırma operasyonlarıyla makamından ettiler. O zamanlarda dahi üyeler, maalesef sessiz kalıp Başkanlarına sahip çıkmadılar…

Bende kuruluş aşamasından başlayarak BJK DİVAN KURULUNUN tüm hikayesini, küllerinden yeniden doğacağına inanarak yazmaya karar verdim.

Akıl aldığım, fikir sorduğum, destek istediğim hiç kimse var olsun beni geri çevirmedi. Ancak 1 isme; Kıymetli Validesini kaybetmesine rağmen bilgisini, gölgesini eksik etmeyen Haluk KARAKURT’a müsaadenizle ayrı bir teşekkürü borç bilirim. Beşiktaş ve Divan Kurulu sevgisini, acısının önünde tutup uğraş veren insanların, önünde bize bir tek saygıyla eğilmek düşer.

Hak Edene Saygılarımla
     Hakan ÖNCÜL / www.duydukmu.com 

EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
youtube kanalımıza abone olun