Tekinoktay'dan önemli uyarılar

Beşiktaş muhalefet lideri Hürser Tekinoktay, Banakalar Birliği'nin Beşiktaş'ın borçlarını yapılandırmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Beşiktaş muhalefet lideri Hürser Tekinoktay, Banakalar Birliği'nin Beşiktaş'ın borçlarını yapılandırmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 

Tekinoktay, bu yapılandırmanın etik olarak doğru olmadığını savundu. 

İşte Hürser Tekinoktay'ın 4 maddeden oluşan açıklaması; 

1-Mevcut görevi ve 3. Dönemi hukuken 2,5 yıl sonra bitecek yönetime; Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünce 2 yılı anapara ödemesiz, 5 yıl vadeli borç ödeme sözleşmesinin BJK Genel Kurul kararı alınmadan imzalanması ‘Etik’ değildir.

2-Ziraat Bankası Genel Müdürü her hangi bir özel şirkete veya bir kişiye kredi vermiyordur. Yapılan bu kredi/ borç yükümlülükleri kamuyu ilgilendiren ve seçimle göreve gelip geçici süreyle imza yetkisi verilen kişilerle imzalanmaktadır.

Ziraat Bankası borçlanması ile ilgilidir.

3-Sayın genel müdürün en azından(!) 5 yıllık ödeme planını eşit taksitlerle yapılandırması gerekirken; 7,5 yıllık görev süresince borç stokunu 5 misline çıkartanlara, bu ve ilave edecekleri borçları başka dönemlere orantısızca ötelemeye imkan veriyor olması doğru değildir.

4-Yapılan bu borç anlaşma detaylarının şeffaf ve net bir şekilde açıklanması tüm camiaya ve kamuya karşı bir sorumluluktur. Aksi takdirde denetleme kurulunun olağanüstü genel kurul toplantı çağrısı yapması zorunluluk arz edecektir.