Beşiktaş’ın Hakkı Sizlere Emanettir!

Dört dört iki üç beş iki vs vs...

Konuştuk konuşuruz da ama bu futbol terimlerinin sadece figüran olduğu bir ligdeyiz maalesef. Ülkemizde futbol senaryosu önceden yazılan bir filmdir gerçeğine inanıyoruz artık. İki sene Beşiktaş kendisine verilen rolü reddetti ve şampiyon oldu. 

Sonra ? Sonra herşey iyice ayyuka çıktı. 

Dün akşam hakem kötü değil art niyetliydi. Her derbi öncesi klasikleşen zarar görevi bu sezon Halil Umut Meler’e verilmiş. İkinci sarı kart skandal. 

VAR denen oyuncak ne değiştirdi derseniz? Önceden sadece hakemleri tartışıyorduk. Şimdi bir de VAR ı tartışıyoruz. 

Sayın başkan her platformda diyor ya “Taraftar işine bakacak” 

Şimdi o taraftar sizden işinize bakmanızı istiyor sayın başkan. Beşiktaş’ın hakkı sizlere emanettir...

Dönelim futbola...

Oyuna istediği gibi başlayamayan bir Beşiktaş vardı. Y.Malatyaspor alan daraltan ve Beşiktaşlı oyunculara yakın markaj uygulayan bir oyun yapısına sahipti. İlk yarıda bunda oldukça başarılı oldular. Ancak ikinci yarı da Babel’in de oyuna girmesiyle birlikte daha diri daha hücumda hareketli bir Beşiktaş izlemeye başladık. 

Neden Babel?

Beşiktaş’ta dört kanat oyuncusu var. Ancak Babel farklı... Çünkü onu diğerlerinden ayıran özellik içe kat eden, arkasında ki bek oyuncusuna alan açan hatta forveti çiftleyen bir isim. Yani her an tabela yapabilecek bir oyuncu.  O yüzden vasat da olsa Babel diğerlerine göre her zaman bir adım önde.

Nitekim Quaresma’nın kullandığı köşe vuruşuna iyi yükselen Pepe klasikleşen gollerinden birini daha ekledi. 

Beşiktaş ayağa oynadığı her oyunda başarılıydı. Şişirme ve rastgele vurulan bütün toplar rakibin atak başlangıcı oldu. Bu oyuncu portföyü ile Beşiktaş ayağa oynamaya mecbur. Zaten takım olarak buna ligde ki en müsait takım. 

Ljajic...

Teknik kapasitesinin yanında,  top ayağına gelmeden düşünüp karar veren bir isim. Bana göre en büyük artısı bu.. Ayrıca gole yakın... 

Şutör özelliğinin olması da orta saha da özlenen şutları görmemizi sağlayacaktır. 

Ancak en kritik olan şu; Ljajic kaleye ne kadar yakın oynarsa o kadar etkili olacaktır. 

Beşiktaş’ın tempoyu daha yüksek tutarak daha üretken oynaması lazım. Aksi halde kapanan her takıma karışı zorlanmak kaçınılmaz olacaktır.


BURAK DÖŞER