Kime Göre 4,2 Milyon €?

Onursal Başkan Süleyman Seba sonrası dönem fetret devri ise, o yönetimin doğurduğu yönetim adeta yıkılma devri gibiydi. Bunun nedeni başarısızlıktan ziyade anlamsız harcamalar oldu.

Bu harcamalarla ilgili türlü yazılar yazılabilir veya paylaşılabilir ancak, gerçek şu ki o dönemin başkanı Yıldırım Demirören’e 105 milyon TL borç olduğudur. Fakat, kimse şunu sormuyor;

- Yıldırım Demirören kendisinin ve şirketinin reklamını 8 yıl boyunca yapsaydı 105 milyon TL’ye yapabilir miydi?

Bu durumda Beşiktaş Kulübü mü borçlu yoksa Yıldırım Demirören mi Beşiktaş Kulübü’ne borçlu?

Tabii ki bu konu çok farklı ve çok tartışılır. Bu karanlık 8 sene sonrasında gelen Fikret Orman yönetimi ise kendilerine kalan borç yükünün azaltılması çalışmalarına hiç durmadan başladılar. Bunun için her argümanı değerlendirdiler ve de bugün gelinen noktada başarılı olduklarını da (kısmen) söyleyebiliriz. Borç yükü altında olan kurumlar üretmeden borç yükünden kurtulamazlar. Futbol kulüpleri, endüstriyelleşen ortamda üretmek yerine tüketmeyi tercih ediyor ki tüketenler de FIFA/UEFA radarına yakalanıyor.

Futbol kulübüne bu konuda en çok destek olacak birim (eğer varsa) scout ekibidir. Çünkü teknik kadronun ihtiyacı doğrultusunda iyi oyuncuyu parlamadan yani fiyatı artmadan bulur, tespit eder ve yönetime sunar.

Beşiktaş’ta son dönemde yönetimin yaptığı transferlerde scout ekibinin payı nedir?

Scout ekibinin aylık 50.000 TL maaş yükü olduğuna göre (diğer masraflar hariç) bu oranda katkısı nedir?

Özellikle son dönemde scout ekibin tavsiyesi üzerine Mitroviç’in transfer edildiği belirtiliyor fakat, başka bilgiler ise scout ekibinin bu oyuncuyu önermediği ve de yapılan sıralamada dereceye bile giremediği ve hatta belki raporda 40-50 sıralamasında olduğu yönünde!

Peki scout sistemi tarafından önerilmeyen ve bilinmeyen bu oyuncu hangi güç tarafından transfer ettiriliyor? 4,2 milyon € bonservis ile alınan bu oyuncunun takıma olan fayda/zarar analizi nedir?

Ya da Mitroviç’ten önce Gustavo Gomez scout ekibi tarafından önerilmişken, bugün transfer piyasasını kavurmadan önce Emre Mor, Milan Badejl (liste çok geniş) isimleri hazır ve nazır masaya getirilmişken neden scout ekibi dinlenmemiş de 4,2 milyon € bir çırpıda harcanmıştır? Scout ekibinin bu emeklerine yazık değil midir? Ya da daha 4,2’ler boşa harcanacak mıdır?

Scout ekibi, yönetimde Metin Albayrak denetiminde olduğu belirtiliyor. Ayrıca, sürekli scout sistemi ile ilgili olumlu haberler çıktığında Beşiktaş’ın da eski bir futbolcusu olan Fikret Demirer övülüyor. Aynı Fikret Demirer’in de sadece maliyetinin 27.000 TL olduğuna dair duyumlar söz konusu. Senelik 324.000 TL maaş yükü olduğu iddia edilen Fikret Demirer, kulüpte hangi görevden sorumludur? Ya da Beşiktaş Futbol A.Ş.’deki görevi nedir? Kendisi bu kadar maaş alıyorsa hangi katkıyı sağlamıştır? Eğer danışmansa Yıldırım Demirören’in danışmanlığını yapan Tuğrul Yenidoğan’dan farkı var mıdır?

Eğer Fikret Demirer, scout sistemi adına Beşiktaş’a herhangi bir oyuncu kazancı elde ettirememişse bu maaşın ödenmesine gerek var mıdır? Buğday ambarında iğne aramaktansa söz konusu miktar altyapıyı güçlendirme amacıyla kullanılamaz mı?

Ya da Pepe, Negredo, Gomez, Demba Ba, Lens, Babel vb. yıldız futbolcuları ikna etmek için Fikret Demirer, Beşiktaş tarihindeki o muazzam başarılarını! mı aktarıyor?

Ya da başka bir eski futbolcumuz bu konulardan rahatsızlık duyuyor da çevresine dert yanıyor mu?

Şimdilik bu kadar diyelim ve bir virgül bırakalım, devamı ise gelecek….

Nedim Güngör